Pro rodiče budoucích prvňáčků
V naší MŠ jsou děti předškolního věku nenásilně připravovány na přechod do ZŠ. Každý rok jsou provedeny Testy předcházíme poruchám učení. Na základě těchto testů, s nimiž jsou rodiče seznámeni, pak připravujeme činnosti pro jednotlivé děti, které posilují ty oblasti, které je třeba rozvíjet. K tomu slouží mimo jiné tzv. pracovní listy, které si předškoláci zpracovávají a které jsou vystavovány na nástěnce v šatně. Od roku 2007/2008 byla zavedena grafomotorika, kdy paní učitelka během roku provádí s dětmi grafomotorická cvičení a sleduje jejich úroveň. Rodiče, kteří mají zájem, mohou se svými dětmi navštěvovat Edukativně-stimulační skupinky. Jde o odpolední kroužek v naší MŠ vedený paní učitelkou z MŠ a ze ZŠ Novolíšeňská. Od podzimu 2015 cvičíme s předškoláky 1x týdně tchaj-t’i, na rozvoj grafomotoriky.
Co dítě potřebuje pro vstup do ZŠ?
Ráda bych se touto cestou pokusila shrnout, co všechno dítě pro vstup do ZŠ potřebuje a jakou roli MŠ v jeho životě sehrává.
Tou nejdůležitější rolí je tzv. socializace. Dítě je mezi 3. a 4. rokem připraveno opustit pomyslný rámec rodiny a vstoupit do širší společnosti.
Edukativně-stimulační skupinky
Děti v předškolním věku mají možnost pravidelně každý školní rok od ledna do května navštěvovat edukativně stimulační skupinky.
Předcházíme poruchám učení
Každý rok v září děláme s dětmi testy „předcházíme poruchám učení“. Jde o 19 cvičení, která odhalí, jak jsou děti vyzrálé v jedenácti oblastech (viz obrázek Stromu). Tyto oblasti jsou důležité pro rozvoj čtení, psaní a počítání. U každého dítěte je nejen různě rychlé dozrávání celé nervové soustavy, ale i jejich jednotlivých center. Naší snahou je ve spolupráci s rodiči dítě stimulovat právě v těch oblastech, ve kterých má dítě „problém“.